Jak działa tag noindex? Krok po kroku instrukcja


Tag noindex jest jednym z najważniejszych narzędzi stosowanych w optymalizacji witryn internetowych. Jego działanie polega na wskazaniu robotom wyszukiwarek, takim jak Googlebot, aby nie indeksowały określonych stron internetowych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku stron, które zawierają treści zduplikowane lub te, które nie powinny być uwzględniane w wynikach wyszukiwania.

Krok 1: Zrozumienie działania tagu noindex
Pierwszym krokiem, aby prawidłowo użyć tagu noindex, jest zrozumienie, jak działa ten mechanizm. Tag noindex jest metatagiem, który jest umieszczany w sekcji nagłówkowej kodu HTML strony. Wygląda to następująco:

Krótko mówiąc, tag noindex informuje roboty wyszukiwarek, że strona nie powinna być uwzględniana w wynikach wyszukiwania.

Krok 2: Wybór stron do oznaczenia tagiem noindex
Za pomocą tagu noindex można oznaczyć różne rodzaje stron. Na przykład, jeśli na stronie występuje treść zduplikowana z innej strony, która jest już indeksowana, można zastosować tag noindex, aby uniknąć problemów z podwójnym indeksowaniem.

Innym przykładem jest oznaczanie stron, które zawierają zawartość jedynie dla zalogowanych użytkowników. Jeśli witryna ma panel logowania i nie chcesz, aby strony logowania były widoczne w wynikach wyszukiwania, można dodać tag noindex na stronie logowania.

Krok 3: Umieszczenie tagu noindex w kodzie strony
Aby dodać tag noindex do kodu strony, wystarczy w sekcji nagłówkowej dodać odpowiednią metaznacznik. Na przykład, jeśli chcemy zastosować tag noindex do strony logowania, kod mogłby wyglądać tak:


Krok 4: Potwierdzenie zastosowania tagu noindex
Po umieszczeniu tagu noindex w kodzie strony, sprawdź, czy działa poprawnie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie jest skorzystanie z narzędzi dla webmasterów, takich jak Google Search Console. Te narzędzia pozwolą zidentyfikować, czy roboty wyszukiwarek faktycznie ignorują oznaczone tagiem noindex strony.

Podsumowanie
Tag noindex jest skutecznym narzędziem do eliminacji stron internetowych z wyników wyszukiwania. Poprawne zastosowanie tego tagu w kodzie strony może pomóc zoptymalizować witrynę, eliminując niepotrzebną zawartość z wyników wyszukiwania. Pamiętaj jednak, że tag noindex nie jest gwarancją, że strona nie zostanie indeksowana. Niektóre roboty wyszukiwarek mogą to zignorować, dlatego warto regularnie sprawdzać, czy tag noindex działa poprawnie i usunąć ze strony zbędne treści lub skorzystać z innych metod, takich jak blokowanie strony w pliku robots.txt.