Czym jest atrybut nofollow i jak wpływa na pozycjonowanie?


Czym jest atrybut nofollow i jak wpływa na pozycjonowanie?

Nofollow jest atrybutem, który można dodać do linków na stronach internetowych. Główną funkcją nofollow jest informowanie wyszukiwarek, że dany link nie powinien być poddawany procesom indeksowania i śledzenia przez roboty wyszukiwarek. To oznacza, że jeśli na twojej stronie jest link z atrybutem nofollow, to nie przekazuje on „link juice”, czyli mocy linku, do strony, do której prowadzi.

Atrybut nofollow został wprowadzony przez Google w 2005 roku, jako sposób na walkę z nadmiernym linkowaniem i spamem. Wcześniej niektórzy webmasterzy wykorzystywali linkowanie w komentarzach na blogach, forach czy w innych miejscach, aby podnieść pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania. Jednak z wprowadzeniem nofollow, takie linki przestały przekazywać wartość wskazującą na stronę, do której prowadzą.

Atrybut nofollow jest obecnie szeroko stosowany, szczególnie na stronach społecznościowych, forach czy w komentarzach blogowych. Używając nofollow, można uniknąć niepotrzebnych linków w treści, które mogłyby być spamem lub nieodpowiednimi materiałami dla strony.

W jaki sposób atrybut nofollow wpływa na pozycjonowanie? Otóż, dodanie nofollow do linków zazwyczaj oznacza, że dana strona nie otrzyma żadnego „link juice” z tych linków. Dlatego nie ma już takiego znaczenia, czy jest to link w treści, w komentarzu czy w stopce strony. Wyszukiwarki ignorują te linki, nie podnosząc pozycji strony, do której prowadzą.

Jednak warto zaznaczyć, że atrybut nofollow nie zawsze jest całkowicie ignorowany przez wyszukiwarki. Istnieje kilka raportów mówiących o tym, że niektóre wyszukiwarki mogą nadal rozważać te linki, ale nie przekazywać im dużej wartości wskazującej. W związku z tym, niektórzy specjaliści od SEO zalecają stosowanie atrybutu nofollow jako środka ostrożności, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

Podsumowując, atrybut nofollow jest narzędziem, które można wykorzystać do kontroli linków w treści strony. Pamiętaj, że stosowanie nofollow może być pomocne w zapobieganiu spamowi lub zbyt intensywnemu linkowaniu, ale nie jest to magiczne rozwiązanie na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Ważne jest dobrze przemyślane i zrównoważone linkowanie na stronie, aby osiągnąć pożądane efekty w pozycjonowaniu.