Zasady tworzenia efektywnej microcopy

Zasady tworzenia efektywnej microcopy

Microcopy odgrywa bardzo ważną rolę w każdej interakcji użytkownika z produktem lub stroną internetową. Składa się z krótkich, zwięzłych tekstów, które mają za zadanie pomóc użytkownikowi w poruszaniu się po stronie, wyjaśnić mu jakieś informacje, lub zadziałać motywująco. Tutaj przedstawiamy kilka zasad tworzenia efektywnej microcopy, które warto mieć na uwadze.

Zrozumiali i klarowni

Pierwszą zasadą jest zachowanie prostoty i jasności w treściach microcopy. Użytkownik powinien szybko i łatwo zrozumieć, co ma do zrobienia i jakie są korzyści z wykonania konkretnej akcji. Unikaj używania skomplikowanych słów, wyrażeń czy niejasnych skrótów. Przykładowo, zamiast „Wypełnij formularz, aby dokończyć rejestrację”, lepiej napisać „Uzupełnij formularz, aby zarejestrować się” – jasne, krótkie, łatwe do zrozumienia.

Dopasowane do grupy docelowej

Ważne jest, aby microcopy był odpowiednio dopasowany do grupy docelowej, która korzysta z produktu lub strony internetowej. Jeśli jest to aplikacja dla dzieci, komunikaty powinny być bardziej zabawne i przystępne dla młodszych odbiorców. Natomiast, jeśli jest to strona dla profesjonalistów, teksty powinny być bardziej merytoryczne i precyzyjne. Zrozumienie grupy docelowej pozwoli na bardziej efektywne dotarcie do użytkowników.

Zapewniające wartość dodaną

Dobre microcopy powinno przekazywać użytkownikowi, dlaczego wykonanie danej akcji jest wartościowe i jakie ma dla niego korzyści. Na przykład, zamiast prostego „Zapisz się na newsletter” można napisać „Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać najnowsze informacje, porady i wyjątkowe oferty”. Widząc wyraźne korzyści, użytkownik ma większą motywację do wykonania konkretnej akcji.

Szybkie porady i wskazówki

Microcopy może również służyć jako krótkie porady lub wskazówki, pomagające użytkownikowi w poruszaniu się po stronie lub w użyciu produktu. Jeśli na stronie występuje formularz, warto umieścić krótkie wskazówki, jak powinien być wypełniony. Jeśli jest to aplikacja, warto zamieścić krótkie podpowiedzi, jak korzystać z poszczególnych funkcji. Szybkie porady i wskazówki sprawiają, że użytkownik czuje się pewniej i zna lepsze sposoby korzystania z produktu.

Podsumowując, mikrocopy odgrywają istotną rolę w interakcji użytkownika z produktem lub stroną. Zrozumiali i klarowni komunikaty, dopasowanie do grupy docelowej, przekazanie wartości dodanej oraz krótkie porady i wskazówki to zasady, które warto mieć na względzie przy ich tworzeniu.