Jakie są różnice między e a t i seo?


Jakie są różnice między e-a-t i SEO?

W dzisiejszych czasach, z coraz większą konkurencją w przestrzeni internetowej, ważne jest, aby unikać chaosu informacyjnego. Wyniki wyszukiwania muszą być precyzyjne, rzetelne i wartościowe dla użytkowników. W celu poprawy jakości wyników, Google wprowadził wiele zmian w algorytmach, które odnoszą się do wytycznych E-A-T (Expertise, Authority, Trustworthiness) oraz optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO – Search Engine Optimization). Ale jakie są różnice między E-A-T a SEO? Oto kilka kluczowych różnic:

1. Expertise (Ekspertyza)
– E-A-T: Zasady dotyczące E-A-T wymagają, aby twórcy zawartości posiadali wykształcenie i doświadczenie w swojej dziedzinie. Wysoka jakość treści jest kluczowa, a autorzy powinni przedstawiać swoje autentyczne zdolności eksperckie w swoich publikacjach.
– SEO: Podczas optymalizowania treści pod kątem SEO, autorzy starają się poprawić pozycję swojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Wiedza ekspercka nie jest bezpośrednio wymagana, ale jakość treści nadal jest ważna dla użytkowników i wyszukiwarek.

2. Authority (Autorytet)
– E-A-T: W wytycznych E-A-T ważna jest wiarygodność i autorytet twórcy w swojej dziedzinie. To oznacza, że twórcy muszą zapewnić, że są uznawani przez innych profesjonalistów za wiarygodne źródło informacji.
– SEO: Podczas optymalizowania pod względem SEO, autorytet może być zwiększany poprzez zdobywanie linków zwrotnych z zaufanych stron internetowych. Linki te wskazują na to, że strona jest wartościowa i cenny źródłem informacji.

3. Trustworthiness (Wiarygodność)
– E-A-T: E-A-T kładzie duży nacisk na wiarygodność. Twórcy treści muszą dbać o to, aby informacje były zgodne z prawdą, nie wprowadzać w błąd użytkowników i unikać fikcyjnej lub niepotwierdzonej radzenia.
– SEO: SEO skupia się na optymalizacji technicznej strony internetowej, w celu zapewnienia, że jest to łatwe dla wyszukiwarek do zindeksowania i wyświetlania na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Nie ma bezpośrednich wymagań dotyczących wiarygodności treści.

4. Relevance (Trafność)
– E-A-T: W wytycznych E-A-T ważne jest, aby treść była spójna i trafna. Informacje muszą być związane z tematem, a twórcy muszą wykazać kompetencje w tym konkretnym obszarze.
– SEO: Optymalizacja dla wyszukiwarek ma na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania poprzez optymalizację słów kluczowych i struktury witryny. W pewnym stopniu, trafność treści ma znaczenie, ale nie jest to główny czynnik optymalizacyjny.

Podsumowując, E-A-T i SEO mają różne cele i podejścia. E-A-T koncentruje się na jakości, wiarygodności i autorytecie twórcy treści, podczas gdy SEO skupia się na technicznej optymalizacji witryny, aby poprawić widoczność w wynikach wyszukiwania. W idealnym świecie, dobry content powinien spełniać zarówno wytyczne E-A-T, jak i SEO, aby dostarczyć użytkownikom wartościowe informacje i zdobyć zaufanie wyszukiwarek.