Nowa metryka Google – Core Web Vitals: Jak wpływa na pozycjonowanie strony?


Nowa metryka Google – Core Web Vitals: Jak wpływa na pozycjonowanie strony?

W dzisiejszych czasach pozycjonowanie strony internetowej to kluczowy element sukcesu w świecie online. Dlatego też warto być na bieżąco z najnowszymi trendami i wymaganiami, które stawia nam najpopularniejsza wyszukiwarka – Google. Jedną z nowych metryk wprowadzonych przez tę firmę jest Core Web Vitals. W artykule omówimy, jak te czynniki wpływają na pozycjonowanie strony.

1. Co to jest Core Web Vitals?

Core Web Vitals to zestaw metryk, które Google zaczęło wprowadzać od maja 2021 roku. Skupiają się one na tym, jak użytkownicy odbierają i doświadczają interakcji z naszą stroną internetową. Składają się z trzech podstawowych wskaźników: Largest Contentful Paint (LCP), First Input Delay (FID) i Cumulative Layout Shift (CLS). Każdy z tych wskaźników ma swoje znaczenie i wpływa na użytkowników w inny sposób.

2. Wpływ Core Web Vitals na pozycjonowanie

Google zawsze stawia na najlepszą jakość dla użytkowników, dlatego też wprowadzenie Core Web Vitals ma na celu ocenę stron pod kątem ich efektywności. Strony, które nie spełniają wymagań tych metryk, mogą stracić na pozycjach w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto zadbać o zoptymalizowanie naszej strony pod kątem Core Web Vitals, aby nie stracić na widoczności w sieci.

3. Largest Contentful Paint (LCP)

Pierwszym z wskaźników Core Web Vitals jest LCP. Mierzy on czas, w jakim główny element na stronie zostaje wyświetlony dla użytkownika. Im krótszy czas LCP, tym lepiej dla naszej strony. Długie czasy oczekiwania mogą wpływać negatywnie na użytkowników, którzy niecierpliwie mogą opuścić stronę i szukać informacji gdzie indziej. Optymalizacja obrazów i kodu strony może pomóc w skróceniu czasu LCP.

4. First Input Delay (FID)

Drugim wskaźnikiem Core Web Vitals jest FID. Mierzy on czas reakcji strony na pierwsze interakcje użytkowników, takie jak kliknięcie w linki czy przyciski. Im krótszy czas FID, tym lepiej dla naszej strony. Jeśli strona ma długi czas reakcji, użytkownicy mogą odczuwać frustrację i niechętnie korzystać z naszej witryny. Minimalizacja blokującego kodu JavaScript może pomóc w poprawie FID.

5. Cumulative Layout Shift (CLS)

Ostatnim wskaźnikiem Core Web Vitals jest CLS. Mierzy on stabilność układu strony podczas ładowania. Im mniejszy wynik CLS, tym lepiej dla naszej strony. Jeśli elementy na stronie przesuwają się w trakcie ładowania, może to prowadzić do niezamierzonych kliknięć lub zdezorientowania użytkowników. Staranne planowanie układu strony i unikanie ukrywania treści poza widokiem początkowym może pomóc w minimalizacji CLS.

Podsumowując, wprowadzenie Core Web Vitals przez Google ma na celu ocenę stron pod kątem użytkowników, ich doświadczenia i efektywności. Optymalizacja naszej strony pod kątem LCP, FID i CLS może przyczynić się do poprawy jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Warto zatem śledzić zmiany i dbać o jakość oraz szybkość działania naszej witryny, aby przyciągnąć nowych użytkowników i utrzymać ich na naszej stronie.