Czym jest flywheel i czy faktycznie zastępuje tradycyjne lejki sprzedażowe?


Czym jest flywheel i czy faktycznie zastępuje tradycyjne lejki sprzedażowe?

Czym jest flywheel?

Flywheel to termin używany w kontekście sprzedaży i zarządzania klientami. W skrócie, jest to model biznesowy, który opiera się na koncepcji energii w ruchu. Podobnie jak w fizyce, w flywheelu każde działanie wpływa na inny i generuje większe rezultaty w miarę upływu czasu. W praktyce oznacza to, że zadowoleni klienci i ich lojalność są kluczowe dla wzrostu firmy.

Czy flywheel zastępuje tradycyjne lejki sprzedażowe?

Tradycyjne lejki sprzedażowe były fundamentem dla wielu firm przez wiele lat. Jednak flywheel, wprowadzony przez firmę HubSpot, stał się alternatywnym modelem do tradycyjnego lejka sprzedażowego. Czy zastępuje go w pełni? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ oba modele mają swoje zalety i w zależności od branży i strategii firmy, mogą być skuteczne.

Zalety flywheelu

Jedną z głównych zalet flywheelu jest skupienie się na zadowoleniu klientów. W tradycyjnym lejku sprzedażowym, klient jest postrzegany jako etap, który musi zostać „przekonwertowany” na sprzedaż. W flywheelu, klient jest traktowany jako wartościowy aktyw, który generuje dalsze korzyści dla firmy w postaci referencji, rekomendacji i długoterminowej lojalności.

Dodatkowo, flywheel skupia się na budowaniu relacji z klientami na każdym etapie ich cyklu życia. To oznacza, że nie ma poświęconych czasowych interwałów na konwertowanie klienta, a bardziej kładzie się nacisk na stale rozwijanie relacji przez cały proces.

Zalety tradycyjnego lejka sprzedażowego

Tradycyjny lejek sprzedażowy ma swoje zalety, które teoretycznie go wyróżniają. Jedną z nich jest bardziej scentralizowany proces sprzedaży, który pozwala na kontrolę i monitorowanie postępów w czasie rzeczywistym. To daje większe możliwości planowania i optymalizacji działań sprzedażowych.

Ponadto, lejek sprzedażowy oferuje bardziej konkretne wskaźniki performansu, które są mniej intuicyjne i łatwiejsze do mierzenia. Może to być istotne w przypadku firm, które cenią sobie dokładne dane i potrzebują konkretnych wyników, aby ocenić swoje działania sprzedażowe.

Podsumowanie

Flywheel i tradycyjne lejki sprzedażowe mają swoje unikalne cechy i zalety. Ostatecznie, odpowiedź na pytanie czy flywheel zastępuje tradycyjne lejki sprzedażowe zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki każdej firmy. W niektórych przypadkach, flywheel może być bardziej odpowiedni i skuteczny, zwłaszcza dla firm, które kładą nacisk na budowanie trwałych relacji z klientami. Jednak inne firmy wciąż mogą czerpać korzyści z tradycyjnego lejka sprzedażowego i stałego monitorowania postępów w sprzedaży. Ostatecznie, warto zapoznać się z oboma modelami i dostosować je do własnych potrzeb.