Marketing szeptany – co to właściwie jest?

Marketing szeptany – co to właściwie jest?

Marketing szeptany, zwany również marketingiem wirusowym, to strategia marketingowa oparta na tworzeniu i rozpowszechnianiu informacji na temat danego produktu lub usługi za pomocą ludzi z danej grupy docelowej. Jest to forma marketingu, która wykorzystuje moc społeczności, promując produkt poprzez zarażanie innych użytkowników.

Jak działa marketing szeptany?

Marketing szeptany opiera się na zjawisku, które można porównać do przekazywania informacji w sposób „od ust do ust”. Głównym celem tej strategii jest budowanie przekonania, że dana oferta jest godna polecenia, co prowadzi do tworzenia efektu wirusa – informacje rozprzestrzeniają się w sposób naturalny i szybki.

Zalety marketingu szeptanego

Marketing szeptany ma wiele korzyści dla firm, które go stosują. Oto niektóre z głównych zalet tej strategii:

1. Skuteczność – informacje przekazywane przez osoby z grupy docelowej są bardziej wiarygodne i skuteczne niż tradycyjne reklamy.

2. Niskie koszty – marketing szeptany może być stosunkowo tani w porównaniu do innych form reklamy, ponieważ polega na naturalnym rozprzestrzenianiu się informacji.

3. Zasięg – dzięki udostępnianiu i rekomendacji produktu przez osoby zainteresowane, informacje mogą dotrzeć do dużej liczby osób w krótkim czasie.

4. Budowanie zaufania – polecenia od osób znanych i zaufanych są kluczowe w procesie podejmowania decyzji zakupowych, a marketing szeptany umożliwia tworzenie takiego zaufania.

Przykłady marketingu szeptanego

Jednym z najbardziej znanych przykładów marketingu szeptanego jest kampania „Ice Bucket Challenge”, która miała na celu zwrócenie uwagi na chorobę stwardnienia zanikowego bocznego. Uczestnicy nagrywali filmy, w których wrzucali na siebie kubełki z lodem, a następnie nominowali innych do tego samego. Kampania szybko stała się wiralem i przekształciła się w ogólnoświatowe zjawisko, przynosząc ogromną ilość środków na badania.

Innym przykładem jest firma Uber, która wykorzystuje marketing szeptany do promowania swoich usług. Poprzez program poleceń Uber oferuje obecnym użytkownikom i ich znajomym korzyści w zamian za polecanie aplikacji innym osobom. Dzięki temu efektywnie zwiększa swoją bazę użytkowników.

Podsumowując, marketing szeptany to skuteczna strategia najczęściej polegająca na wykorzystaniu siły rekomendacji osób z grupy docelowej. Dzięki niskim kosztom i naturalnemu rozprzestrzenianiu informacji, może przynieść wiele korzyści dla firm, które potrafią go odpowiednio wykorzystać.